4 podstawowe zasady radzenia sobie z agresją smyczową.

1. Widząc innego psa, którego się obawiasz – zawróć, zmień trasę, obejdź go dużym łukiem, nie stawiaj psa w sytuacji, w której zdenerwuje się tak, że nie będzie w stanie opanować emocji. Zanim zmienisz zachowanie psa, postaraj się aby miał on jak najmniej okazji do trenowania niepożądanych reakcji!

2. Jeśli jest za późno na odejście – odmów swojemu psu oparcia. Po prostu rzuć smycz i odejdź szybkim krokiem od psa. Możesz go zawołać, ale nie wracaj po niego. Bardzo rzadko się zdarza, żeby pies wybrał awanturę, zamiast bezpiecznego azylu przy Tobie. To samo powinien zrobić właściciel drugiego psa. W przeciwnym razie ta strategia może być nieskuteczna. Dla bezpieczeństwa wykonaj to ćwiczenie w warunkach kontrolowanych, gdy Twój pies jest dodatkowo przypięty na długiej lince np. do drzewa dla asekuracji, a Ty prowadzisz go na smyczy. Rzucając smycz masz pewność, że twój pies nie zdoła skutecznie zaatakować drugiego psa.

3. Jeśli pozwalasz psom będącym na smyczy obwąchać się – zrób wszystko, żeby smycz pozostawała luźna. Nie przedłużaj takiego spotkania. Po paru sekundach odwołaj radośnie swojego psa i odejdź w miarę możności nie napinając smyczy. Bądź wrażliwy na mowę ciała psów. Jeśli widzisz napięcie, jeżenie grzbietu, podnoszenie fafli, powarkiwanie – nie przedłużaj takiego spotkania ani przez moment. Każda sekunda zwlekania może skończyć się bijatyką.

4. Staraj się zapewnić Twojemu psu jak najwięcej spotkań ze zrównoważonymi psami. Im więcej zabaw i dobrych kontaktów społecznych będzie miał Twój pies – tym lepiej będzie się zachowywał podczas spotkań z obcymi psami.

 

Źródło i więcej informacji na te temat ➡ http://goo.gl/fnGks3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *