Kot ma katar. Co robić?

?Jeśli zauważysz, że kot jest chory, przede wszystkim bezzwłocznie zabierz go do lekarza weterynarii. Choć na koci katar nie ma lekarstwa, niezbędne jest wykluczenie innych dolegliwości.
? Zapewnij kociakowi maksimum komfortu – wygodę i ciepło – oraz regularnie stosuj leki łagodzące objawy, które zapewne przepisze weterynarz. W przypadku zakażenia bakteryjnego, możliwe jest, że lekarz zaleci także terapię antybiotykami.
? Wydzielinę z oczu i nosa swojego kotka należy często wycierać i przemywać ciepłą wodą z solą fizjologiczną.
? Jeśli  kot przestanie jeść i pić, natychmiast ponownie skonsultuj się z weterynarzem. Zdarza się, że kot musi być hospitalizowany i specjalnie karmiony, ponieważ owrzodzenie jest tak bolesne, że kot nie będzie mógł nic przełknąć.
? Kot może zupełnie stracić apetyt na skutek utraty zmysłu powonienia. Warto wtedy spróbować podać mu bardzo aromatyczne danie, jak np. sardynki.
 ? Pamiętaj, że koci katar jest zaraźliwy dla innych zwierząt. Izoluj więc – w miarę możliwości -zarażonego nieszczęśnika.
? Lepiej zapobiegać niż leczyć. Na rynku obecne są specjalne szczepionki, które zapobiegają zakażeniom wywoływanym przez wirusy które przyczyniają się do powstawania kociego kataru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *