Jak dbać o zęby kota?

1. Codzienne mycie zębów kotu – sposób najskuteczniejszy, choć bywa najtrudniejszy w praktyce.
Specjalna pasta do zębów dedykowana kotom oraz szczoteczka (świetnie sprawdzi się szczoteczka dla dzieci). Nie wolno stosować ludzkiej pasty do zębów z fluorem – kot połykając ją, może się zatruć! Czyszczenie zębów powinno polegać na delikatnym wykonywaniu ruchów okrężnych. Im wcześniej przyzwyczaimy pupila do mycia zębów, tym lepiej przywyknie do takich zabiegów. Istotne jest, by myć codziennie – osad zaczyna się zmieniać w kamień już po 24-48 godzinach od powstania.
Jeśli myjesz kotu zęby regularnie, możesz darować sobie dalszą lekturę. Jeśli jednak Twój pupil stanowczo odmawia współpracy przy szczotkowaniu zębów, możesz zastosować inne metody profilaktyki.

2. Stosowanie karmy suchej typu „oral” i „dental” lub przysmaków „na ząbki” spełniających tę samą funkcję. W obu przypadkach są to chrupki dość twarde i spore, tak by kot kot musiał je pogryźć przed połknięciem. Twarda struktura chrupek działa jak pumeks – ściera miękki osad nazębny.
W karmach weterynaryjnych typu dental dodatkowo granulki są pokryte polifosforanem, który wiąże sole mineralne zawarte w ślinie, uniemożliwiając ich odkładanie się w postaci kamienia nazębnego.
Uwaga: Przysmaki na ząbki mają dodatki smakowe i sporą kaloryczność, by zachęcić kota do ich zjedzenia/przegryzienia. Jeśli Twój kot ma nadwagę, raczej z nich zrezygnuj na rzecz karmy oral.

3. Spróbuj domowego smakołyku „na piękne ząbki” – świetnie sprawdzi się podawanie kotu co jakiś czas surowego mięsa np. wołowiny, pokrojonego w paski lub grubszą kostkę. Kot będzie musiał dokładnie pogryźć je przed połknięciem, przy okazji oczyszczając swoje zęby z osadu.

4. Dodawanie do wody pitnej specjalnych płynów lub proszków, które zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Jednym ze skuteczniejszych jest PlaqueOff Animal. Zawiera naturalną substancję roślinną, uzyskaną z algi morskiej. Środek ten należy stosować regularnie przez okres minimum 4 tygodni – zmiękcza i pomaga usuwać osad, a nawet kamień nazębny.

4. Płukanie jamy ustanej i żele stomatologiczne

Zawierają one m.in. glukonian chlorheksydyny lub dwuklukonian chlorheksydyny, które to środki zabijają bakterie, przyczyniające się do chorób przyzębia i nieświeżego oddechu. Chlorheksydyna może powodować przemijające przebarwienia zębów. Środek ten jest zalecany w przypadkach przewlekłego zapalenia tkanek przyzębia. Powinno się go stosować dwa razy w tygodniu, a nawet codziennie, podczas regularnego mycia zębów.

5. W ostatnim czasie modne stały się specyfiki dodawane do karmy, a zawierające pożyteczne bakterie. Likwidują one już po kilku dniach stosowania przykry zapach z pyszczka i sprzyjają zdrowiu dziąseł.

6. Gryzaki w postaci zabawek czy woreczków wypełnionych kocimiętką – może nie tak skuteczne jak przysmaki dentystyczne, ale od przybytku głowa (a raczej ząb) nie boli. Takie gryzaki możemy podawać kotom w każdym wieku.

7. Okresowa kontrola stanu uzębienia i dziąseł przez lekarza weterynarii – przy okazji corocznego przeglądu w lecznicy.
Do wizyty z kotem w lecznicy powinny nas skłonić takie objawy tak: brzydki zapach z pyszczka, czerwone dziąsła, widoczny kamień nazębny, pogorszenie apetytu i chudnięcie zwierzęcia.

 

źródło: http://goo.gl/MKaScW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *